Dziecko przedsiębiorcze, czyli jakie? 8 cech

Czy jest na świecie osoba, która nie chciałaby być przedsiębiorcza? Wątpię. Postawę przedsiębiorczą powinno się kształtować już od najmłodszych lat. Szkoła w Polsce, z niewyjaśnionych przyczyn, nie poświęca przedsiębiorczości zbyt wiele uwagi (o ile w ogóle). Rodzice, dzieci, nastolatkowie nie powinni na nią liczyć, są zdani na siebie. Ale co to właściwie znaczy że ktoś jest przedsiębiorczy?

Przedsiębiorczy czyli jest przedsiębiorcą?

Oczywiście, że nie. Osoba przedsiębiorcza nie musi prowadzić firmy (osoba niepełnoletnia formalnie nawet nie może). Przedsiębiorca jednak powinien być przedsiębiorczy. Czyli przejawiać poniżej opisane kompetencje.

  1. Przedsiębiorczy czyli aktywny

Dziecko aktywne i zaangażowane to takie które nie boi się wychodzić z inicjatywą. Lubi działać, brać sprawy w swoje ręce. Nie znaczy że jest aktywne w każdym aspekcie życia. W szkole może się to objawiać dużym zaangażowaniem do dwóch-trzech przedmiotów, i brakiem aktywności do pozostałych.

  1. Przedsiębiorczy czyli mądry finansowo

Nie wydaje wszystkich pieniędzy jakie dostało z okazji urodzin czy Komunii. Nie kupuje pod wpływem emocji. Jeśli się zadłuża u rodziców, to dlatego, by kupić czasopismo pogłębiające wiedzę z jednego z zainteresowań, a nie dlatego, by zjeść lepsze lody, na które wcześniej nie odłożył z kieszonkowego.

  1. Przedsiębiorczy czyli sprytny, kreatywny

Jest oszczędny, nie przepłaca. Ale gdy widzi okazje, nie marnuje jej. Kupuje komiks, bo wie że warto. Przeczuwa że odsprzeda go bratu znacznie drożej.

Rozwiązuje problemy. Nie czeka aż same się rozwiążą. Myśli, co zrobić, szuka informacji. Pyta innych osób, z czym mają problemy i je rozwiązuje np. sąsiadowi nie chce się kosić trawnika, więc „wypożycza” kosiarkę z własnego domu i kosi mu trawę.

  1. Przedsiębiorczy czyli odważny

Dziecko przedsiębiorcze nie boi się podejść do nowych osób w klasie. Jest ciekawe świata i innych ludzi. Problem to dla niego wyzwanie. Potrafi porozmawiać z sąsiadem bo jak inaczej się dowie, że sąsiadowi się nie chce kosić trawy?

Koszenie trawy sąsiadowi – przykład przedsiębiorczości dziecka.
  1. Przedsiębiorczy czyli odpowiedzialny

Odpowiada za swoje słowa, bo nie rzuca ich na wiatr. Powiedział że zadzwoni do babci z życzeniami, to zadzwonił. Powiedział sąsiadowi, że do południa skosi mu trawę, to skosił.

Dziecko przedsiębiorcze umie wyciągać wnioski. Gdy sąsiad nie zapłaci mu ustalonego wynagrodzenia, przestaje z nim współpracować. Nie daje się oszukiwać.

  1. Przedsiębiorczy czyli pracowity

Wie, że pieniądze nie biorą się z bankomatu. Wie, ze trzeba na nie zapracować. Przedsiębiorcze dziecko buduje w sobie zdrowe nawyki pracowitości w przeciwieństwie do postawy „czy się stoi, czy się leży”. Jest uparte, stawia na swoim w dążeniu do celu.

  1. Przedsiębiorczy czyli zaradny

Ogromna część dzisiejszych zawodów nie istniała jeszcze kilkanaście lat temu. Przykłady? Social media manager, specjalista digital marketingu, inżynier ds. sztucznej inteligencji, youtuber czy podcaster to zajęcia, które zyskały na znaczeniu w ostatnich kilku latach. W czasach koronawirusa wiele osób poznało, czym jest praca zdalna. Obecnie cennym pracownikiem w każdej większej firmie byłby specjalista ds. przeciwdziałania skutkom pandemii.

Rynek pracy zmienia się na tyle szybko, że nie sposób przewidzieć, jak będzie wyglądał za kolejnych kilkanaście lat. Dlatego dziecko przedsiębiorcze ma w sobie cechy i umiejętności przystosowania się do panujących realiów. Ma oczy i uszy szeroko otwarte.

  1. Przedsiębiorczy czyli bystry

Zauważa, że za godzinę koszenia trawy sąsiad płaci mniej niż mechanikowi, który naprawia kosiarkę, gdy ta się zepsuje. Przedsiębiorcze dziecko wchodzi w posiadanie coraz cenniejszych umiejętności. Wie, że mu się to opłaci.

Powyższe cechy to w mojej ocenie cechy idealnego dziecka przedsiębiorczego. Pisałem je z perspektywy moich wspomnień z okresu szkolnego. Część cech dziecka przedsiębiorczego przejawiałem w swoim dzieciństwie i niedługo opiszę je na blogu.

Jeśli brakuje ci tu jakiejś cechy to śmiało daj znać w komentarzu 🙂